|
 Nyheter och startfält av klass när Svenska Rallycupen laddar i Laxå. PRESSRELEASE
Nu på Lördag 16 juni avgörs 2:a deltävlingen i Svenska Rallycupen, när Laxå MK kör sitt ESAB-rallyt med över 180 startande.
Och precis som i Mälarrallyt är det ett mycket kvalificerat startfält, bla. över 50 startande i klass A 2WD!
Svenska Rallycupen kan även bjuda på två ytterligare fina nyheter, partnern Yokohama ökar på sitt engagemang och stoppar in 2 uppsättningar däck som en extrabonus till cupens slutpriser.
Det kommer att lottas ut 2x4st Yokohamadäck, bland alla som deltagit och fullföljt alla deltävlingarna, 4 däck i 4WD och 4 däck i 2WD. Vi tackar Yokohama för initiativet att även premiera flitigt deltagande i cupen.
PPE/Yokohama räknar även med att vara på plats med sin välfyllda däcklastbil i Laxå, där du kan få "på plats service" och handla upp dig på nya svarta vinnare.
Nästa roliga nyhet är att vi fått ett special-vandringspris till klass 4WD. Det är den ståtliga pokal och vandringspris som BILAM AB instiftade till ÖÖM, och som sedan gick vidare till Sommarcupen, och där nu Svenska Rallycupen får ta över stafettpinnen och där den kommer fortsätta vandra till bästa 4WD i cupen.
Reglerna fortsätter för vandringspriset, där det gäller att få 3 inteckningar för att få behålla detta. BILAM AB har beslutat att de inteckningar som redan finns i priset får kvarstå och räknas med som vanligt. Svenska Rallycupen tackar BILAM AB / Jon Magnusson för deras idé att låta pokalen vandra i Svenska Rallycupen från 2012.
För de som ev. missat det, så delar en annan partner, MOCOMP, ut 2 Kuhmo-däck vid varje deltävling, i den form att de lottas ut bland alla klassegrare (cupklasserna, 10 st) i den deltävlingen. Det finns en twist, den klass som redan fått del av Kuhmo-däck undantas vi nästakommande lottning. Första vinnaren av Kuhmo-däck från MOCOMP blev vid Mälarrallyt, Ulf Pettersson. Katrineholms MK, som vann B/C 4WD.
Lottningen inför Laxå och ESAB-rallyt har utfallit på B2WD där då vinnaren i klassen får ett presentkort på två Kuhmo rallydäck.
Vi kan helt klart se fram emot en mycket spännande tävling i skogarna runt Laxå, där arrangörerna plockat fram 4 fina sträckor, där den första på hela 18 km lär bli utslagsgivande och en tuff utmaning för teamen.
"Toppnamnen" från Mälarrallyt och cupledarna är är på plats i Laxå för att försöka försvara sin cupledning, men som nämnt är det kvalificerad konkurens i alla klasser, så kampen lär bli hård!
Klockan 11.00 på Lördag rullar de första bilarna iväg från ESAB-hallen i Laxå för att avverka de 4 sträckorna, och runt kl. 15 beräknas de första komma in till slutmålet.
Väl mött i rallyskogen!
Svenska Rallycupen i samarbete med: KBT Safety, PPE/Yokohama, Tractive AB, MOCOMP, Öhlins och Trendab Motorsport.
Officiell webbsida: www.svenskarallycupen.se
» Pressrelease från Svenska RallyCupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
För första gången körs en fullvärdig deltävling i Rally SM i samband med SM-veckan – där den direktsända SM-sprinten också utgör Power Stage i SM-deltävlingen i Karlstad under juni 2026.
Tävlingen blir en ordinarie deltävling i Rally-SM 2026, som avgörs på klassiska värmländska grusvägar. Power S...Publicerad: 2025-08-18 16:53:08
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
Idag släpps inbjudan och anmälan öppnar för Rönne Motorklubbs första riktiga rallytävling sedan Rally Askersund 2018.
Den 4:e oktober är det dags för Henkas Grus & Betong Rallyt, en uppföljare på förra årets rallysprint men i år en riktig rallytävling med tre mycket fina och klassiska sträckor s...Publicerad: 2025-08-18 09:02:31
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.
ERC Barum Czech Rally Zlin som sjätte deltävling av åtta i ERC-serien, samtidigt den femte av sex i Junior ERC klassen. I huvudklassen tog Andrea Mabellini steget närmare Mikolaj Marczyk i helgen - Italienaren lite mer van vid asfalten. Samtidigt går Jon Armstrong upp förbi Mads Östberg som stod öve...Publicerad: 2025-08-18 05:06:36
Kopecky vinner - Mille tia totalt - Calle Junior EM mästare.
43-årige Jan Kopecky, en av tjeckisk rallysports främsta förare med förflutet som fabriksförare inom Skoda Motorsport där han än idag agerar testförare. Jan tog ledningen tidigt i Barum Czech Rally Zlin men har pressats hårt under helgen, vinner slutligen 10,7 sekunder före Jon Armstrong, Irländaren...Publicerad: 2025-08-17 16:56:50
Carlberg i mål, klar Junior EM mästare - nästa år väntar Junior WRC.
Calle Carlberg gick först ut på den avslutande specialsträckan i ERC Barum Czech Rally Zlin, som klar Juniormästare fick han chansen att gratuleras först i den livesända TV-sändningen.
Calle med inhoppande Torbjörn Carlberg når målgång i rallyt som varit händelserikt för både dem och övriga i tät...Publicerad: 2025-08-17 16:16:01
Så gick det i Eslövs söndagstävling, Kanonen. Eslövs MS med Kanonen under söndagen, tre specialprov kördes tre gånger för de 41 startande, Hyllinge MS B-föraren Ola Johansson satte bästa tid på första vändan av proven.
Under andra varvet tog Hans-Daniel Steiner och Jonas Olsson sträcksegrarna, totalt hade Ola segern 0,9 sekund före Steiner -...Publicerad: 2025-08-17 15:54:48
Foto från Polkatrofén.
Gränna MK med Polkatrofén under lördagen, två sträckor dubbelt - nya rallyvägar väntade när rallyt kördes runt Adelöv. 80 åkare kom mot starten där det bland annat tävlade för poäng till E-Cupen.
Från start till mål var arrangörsklubbens Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i topp med Mitsubishi...Publicerad: 2025-08-17 11:24:24
Junior ERC hotet Ioan Lloyd bryter Barum Czech Rally Zlin.
Junior EM toppen har en strulig helg i Barum Czech Rally Zlin, rallyt är svårkört där trean Japsar Vaher körde av tidigt i rallyt och bröt helgens deltävling - Estländaren tappade därmed chansen att kriga om guldet i Junior ERC serien.
Calle Carlberg tvingades bryta lördagens etapp med trasig dri...Publicerad: 2025-08-17 10:59:00
Ascona 400-seger i Lahti Historic Rally - Perez i Porsche bäst av EM-ekipagen.
Lahti Historic Rally avslutades med tre sträckor dubbelt under lördagen, Marko Uutela i Opel Ascona 400 vann rallyt totalt trots en minuts påslag, till rallyts totaltvåa Seb Perez i Porsche 911 skiljde slutligen 8,1 sekund.
Perez toppade då totalt för historiska EM deltävlingen i FIA European His...Publicerad: 2025-08-17 09:20:28
Tar Carlberg målgång i tjeckien - då vinner han Junior EM guldet!
Sista dagen av Barum Czech Rally Zlin är startad för Rally2-klassen - snart rullar också Junior ERC täten ut på sträckan. För Calle och Torbjörn Carlberg blir det omstart och nu har dem en uppgift att bara ta sig runt dagens sex sträckor.
En drivaxel brast igår för Calle som tvingades bryta, är n...Publicerad: 2025-08-17 08:57:51
|
| |