|
 Lyckad testdag för Åhlin och en lycklig Seger i högerstolen. PRESSRELEASE
Inför det finska VM-rallyt som startar den andra augusti, genomförde den svenske rallylandslagsföraren Fredrik Åhlin i fredags ett rallytest i närheten av Säffle. Förutom själva rallytesten så passade Fredrik även på att bjuda en ung rallysupporter på en riktigt häftig åkupplevelse.
”Det var toppen att kunna få till den här testen. Det var en riktig kanonsträcka, snabb med svepande kurvor och en del häftiga krön” berättar Fredrik. ”Stort tack till Lars Byfeldt som ordnade så vi kunde gasa på den här vägsträckan, som till mångt och mycket liknar de vägar som jag och min kartläsare Morten Abrahamsen kommer att tävla på i Finland till helgen” fortsätter Fredrik.
I samband med testen hade Fredrik bjudit in en speciell gäst. Det var 12-årige Gabriel Seger från Smedjebacken som skulle få vara kartläsare för en dag.
Gabriel drabbades vid fyraårsåldern av en muskelsjukdom och har genom stiftelsen ”MinStoraDag” fått uppleva en av sina drömmar. Valet stod då mellan att simma med delfiner, eller att åka som kartläsare i en rallybil. Det var ett svårt val för Gabriel, som till slut valde delfinerna. Men Gabriel har inte kunnat släppa drömmen om att få åka rallybil som kartläsare också.
”När jag fick höra talas om Gabriel och hans rallydröm så tvekade jag inte en sekund. Klart att Gabriel ska få åka med på testen” säger Fredrik.
”När vi båda var ordentligt fastspända körde jag några vändor i lugnt tempo. Jag kollade på Gabriel och såg hans härliga smajl och jag frågade honom om allt var okej, och om det kanske gick för fort? Då sa Gabriel att allt var lugnt och att jag gott kunde köra fortare. Mycket fortare! Då spred sig även ett leende över mina läppar och jag växlade ner och tryckte pedalen stumt i botten” berättar Fredrik.
Det blev några riktigt snabba rundor för Fredrik och Gabriel, och mellan testpassen så blev det både grillade hamburgare och lite snack om Fredriks WRC Academy-satsning.
Fredrik var självklart glad och nöjd med att få köra några mil test inför finska VM-rallyt, men största glädjen var att få bjuda Gabriel på ett par riktigt fräna vändor.
”Tack Gabbe! Det här är verkligen något som jag kommer att ta med mig i både knopp och kropp då jag kör i Finland, jag skall ge järnet för oss båda” avslutar Fredrik.
Det finska VM-rallyt, Neste Oil Rally, startar på torsdag eftermiddag. Lita på att Gabriel håller tummarna för Fredrik och Morten.
» Pressrelease från Fredrik Åhlin.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Ascona 400-seger i Lahti Historic Rally - Perez i Porsche bäst av EM-ekipagen.
Lahti Historic Rally avslutades med tre sträckor dubbelt under lördagen, Marko Uutela i Opel Ascona 400 vann rallyt totalt trots en minuts påslag, till rallyts totaltvåa Seb Perez i Porsche 911 skiljde slutligen 8,1 sekund.
Perez toppade då totalt för historiska EM deltävlingen i FIA European His...Publicerad: 2025-08-17 09:20:28
Tar Carlberg målgång i tjeckien - då vinner han Junior EM guldet!
Sista dagen av Barum Czech Rally Zlin är startad för Rally2-klassen - snart rullar också Junior ERC täten ut på sträckan. För Calle och Torbjörn Carlberg blir det omstart och nu har dem en uppgift att bara ta sig runt dagens sex sträckor.
En drivaxel brast igår för Calle som tvingades bryta, är n...Publicerad: 2025-08-17 08:57:51
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Polkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...Publicerad: 2025-08-16 22:22:11
Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
Tufft för Svenskarna i Barum Czech Rally Zlin, för Mille Johansson och Johan Grönvall började rallyt stabilt på fredagskvällen, nia totalt på publiksträckan. Men direkt på lördagens morgon en snurrning och bort mot tio tappade sekunder, missade ett vägbyte på ss3. Fortsatte bra men på kvällens sista...Publicerad: 2025-08-16 20:56:46
Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
Tre sträckor hos Laxå Rallyt gav närmare fyra mil för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup. Lite oväntat med 2wd bilarna i topp, Tobias Hult och Lina Fredriksson i VW Golf satte tempot på ss1 där 4wd åkande Dan Johannesson var sträcktvåa. Hult fortsatte bäst, ny sträcksege...Publicerad: 2025-08-16 19:55:17
Sandells tredje raka i LightOn Rallyt - vann före Andervang.
Jämtlands MK med Light On Rallyt under lördagen ingående i Hälsingeserien, sträckorna Furulund och klassiska I5-skogen körde dubbelt. På förhand stod Patrik Sandell med vännen och co-drivern Henrik Bolinder som storfavoriter.
Skulle det bli en tredje raka seger i hemmatävlingen, till helgen med e...Publicerad: 2025-08-16 19:14:45
Liiten totaltrea i Future SM Ralli - målgång för Jonna.
Jari Liiten och Per Almqvist kör hem en total tredjeplats i Future SM Ralli, årets sjätte och näst sista deltävling i Finska Mästerskapet. Svensken försvarade placeringen från fredagens sex sträckor, lördagen innehöll endast tre sträckor.
- Efter två tuffa dagar med snabba vägar och hårda fighte...Publicerad: 2025-08-16 18:55:45
Söndagsrally i Eslöv, RS-åkarna kör Kanonen.
Eslövs MS skjuter av Kanonen som deltävling i Södras RS-DM under söndagen, 15,4km special fördelat på tre prov som går dubbelt. 42 åkare i sju klasser gör upp.
16 åkare går genom trimmat 2wd med Peter Holgersson, Jonas Olsson och Tommy Andersson bland A-förarna. Skawomir Bronk och Hans-Daniel Ste...Publicerad: 2025-08-16 09:52:57
Sju rallyn att följa under lördagen, bl.a Laxårallyt och Polkatrofén.
100-talet åkare går för Laxårallyts tre sträckor om närmare fyra mil, det tävlas för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup.
Gränna MK tar vid i E-Cupen där 80 tävlande ger sig i kast med två sträckor dubbelt, 16km special.
Jämtländska LightOn sprinten i Hälsingeserien...Publicerad: 2025-08-16 06:03:13
Liiten totaltrea efter dag ett i Future SM Ralli.
I Future SM Ralli som samkörs med Lahti Historic Rally ses Esapekka Lappi i topp efter fredagens sex sträckor - tre Skodaekipage i täten efter dagens sju mil.
32 sekunder bakom den tidigare VM åkaren ses Anssi Rytkönen - exakt samma marginal har han vidare till Jari Liiten och Per Almqvist. Det ...Publicerad: 2025-08-15 20:43:48
|
| |