NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Rallytaxi i jakt på sponsorer.
PRESSRELEASE

Ramona Karlsson är Sveriges mest framgångsrika kvinnliga rallyförare. Nu testar hon nya vägar för att finna sponsorer och framtida samarbetspartners inför hennes stundande VM-satsning i Rallycross. Lagom till julrushen kommer Ramona att agera privatchaufför till Stockholms marknadschefer och sponsoransvariga, och se till att hennes passagerare snabbt och säkert kommer fram, samtidigt som hon får möjlighet att knyta värdefulla kontakter.

Nästa vecka sätter sig Ramona Karlsson bakom ratten och agerar chaufför åt marknadschefer i ett julstressigt Stockholm. Pendeltågen, busstrafiken och tunnelbanan är osäkra kort att förlita sig på i vintertid och att boka en taxi kan ibland vara nästintill omöjligt. Därför ställer Ramona upp och ser till att hennes passagerare kommer i tid till jobbet, till sina möten och att de får med sig alla julklapparna hem.

Ramona är nu mitt uppe i vad hon själv kallar för sponsorsäsongen. Det är under denna tid på året som hon jagar och sluter avtal med sponsorer för att finansiera den kommande säsongen. Hon är inte bara en Sveriges främsta rallyförare utan även en slipad entreprenör som skapat sitt eget team och företaget runt omkring henne.

– Att jag erbjuder mig att vara chaufför åt marknadschefer i Stockholm är inget karriärsbyte, utan en chans för mig att komma i kontakt med beslutsfattare som kan avgöra och hjälpa satsningen som jag påbörjat. Jag hämtar upp, kör och lämnar över hela staden helt gratis. Det enda jag hoppas på är att man lyssnar på min satsning och vad jag kan göra tillsammans med det företag som vill satsa på mig, säger Ramona Karlsson.

Ramona Karlsson har som ensam kvinna tävlat i högsta rallyklassen ”Trimmad 4wd” där hon slutade totalt tvåa i SM. I säsongens sista tävling, SM-finalen i Uppsala, körde Ramona ifrån alla sina manliga konkurrenter. Segern i Uppsala gjorde Ramona historisk som den första kvinnan att ta en totalseger i Rally-SM.

Efter segern i Uppsala så bestämde sig Ramona för att nästa steg i karriären skulle bli Rallycross-VM 2014. Rallycross är den snabbast växande motorsporten i världen, körs på arenor, och följs av miljontals människor välden över. Nästa år går en av tävlingarna i svenska Höljes i Värmland, och i nuläget kommer Ramona att vara den enda kvinnan i högsta klassen.

– Drömmen är såklart att tävla på hemmaplan i vad jag ser som den mest spännande motorsporten just nu – Rallycross, säger Ramona Karlsson. Mitt mål är att vara med och slåss i toppen, och det jag saknar är sponsorer för att göra min dröm verklig.

Ramona kommer att vara i Stockholm mellan 9 – 15 december.


» Pressrelease från Ramona Rallying.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
© emotorsport.se1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.

Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...

Publicerad: 2026-04-27 19:54:29


60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
© Arne Forsell.Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...

Publicerad: 2026-04-27 11:54:08


WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.

För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...

Publicerad: 2026-04-27 09:03:13


Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec tog målgång under eftermiddagen, totalt 12 sträckor har avverkats på 11 mil asfalt runt Porec. Svenskt var det genom Arvid Carlsson och David Arhusiander i Opel Corsa Rally4.
- Vi är nöjda och har lärt oss mycket det här rallyt, berättat Arvid.

Men resan var svår och...

Publicerad: 2026-04-27 05:57:38


Tidigare nyheter:
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 07-10/05


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.