|
 En helg med Anders Kulläng Driving School! PRESSRELEASE
Anton Brorsson och David Arhusiander har tillbringat helgen i Höljes, där de har deltagit i Anders Kullängs Driving School.
Det var i december som grabbarna fick ett stipendium av Anders Kullängs Minnesfond, tillsammans med tre andra lovande rallyteam, där de fick komma ner till Höljes på en 3 dagars kurs.
Fredagen inleddes med en presentation av minnesfonden och vem Anders Kulläng var, innan det var dags att åka ut på isbanan på sjön och träna på att åka rätt linjer och med jämnhet som fokus.
- Vi åkte på vanliga vinterdäck och det märks så väl när linjen i kurvan är fel när man åker med halkiga däck. Vilket resulterar i att utgångshastigheten inte blir optimal. Säger David.
Vidare under helgen så kördes det även rallybil på riktiga skogssträckor, där än en gång spårval, linjer och jämnhet var på träningsschemat. Utbildningen hölls i av Håkan och Mikael Palmgren, Bror Danielsson, Mattias Adielsson och Gunnar Barth. Givetvis var det även notskrivning med diverse tips och trix av Gunnar.
Mattias delade med sig av erfarenheter kring Sponsorer och Media. Och Mats Thorsell från Öhlins hade en väldigt intressant föreläsning om stötdämpare och justeringar på bilen.
- Vi känner att vi har lärt oss väldigt mycket nyttigt den här helgen, som vi kommer att ta med oss i våran fortsatta satsning. Med allt ifrån bilkörning, media, sponsorer, och anekdoter från förr.
Vi vill passa på att tacka alla som gett oss denna chans att utvecklas:
Håkan Palmgren, Mikael Palmgren, Hans Warberg, Marie-Lovise Kulläng, Bror Danielsson, Gunnar Barth, Mattias Adielsson och givetvis Anders Kullängs Minnesfond för dessa 3 givande dagar.
» Pressrelease från Anton Brorsson.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Inför ERC Barum Czech Rally Zlin, upplägg, startfält och länkar!
Med nationella bilar i startfältet ses totalt 120-talet bilar för tjeckiska ERC-deltävlingen Barum Czech Rally Zlin, lägg till historiska och regionala ekipage som kör delar av rallyt blir startfältet stort. 47 av ekipage kör om EM-poäng i rallyt genom de tre klasserna.
Start i city.
Rall...Publicerad: 2025-08-13 05:56:46
15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
I år har vi sett den nu 15-årige värmlänningen Arvid Carlsson ratta Peugeot 208 R2 i det baltiska länderna, ett gäng tävlingar har avverkats med bra resultat. Nu blir det bilbyte inför resten av året.
- Idag körde jag och co-driver David Arhusiander för första gången med vår nya rallybil, den Op...Publicerad: 2025-08-12 10:55:45
Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
Peter Johansson och Christoffer Bäck vinner Snapphanerallyt - efter lite problem med en bränslepump under fredagens sträckor på Garnisonen, gör Peter sin livs tävling. Framförallt de tre sista sträckorna under tävlingen och vinner tillslut med 12,2 sekunder och tar fulla powerstage poäng. De vinner ...Publicerad: 2025-08-12 09:06:39
TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
Barum Czech Rally Zlin till helgen, fredag inleds med träning, kval och shakedown där kvalet för Rally2 ekipagen kan ses live i vår WebTV & Video-avdelning. Rallystart under kvällen med en publiksträcka, där inleder TV4 Motor sina sändningar.
TV4 Motor sänder hela lördagens program med sex sträck...Publicerad: 2025-08-12 06:04:24
Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
Det är knappt ett dygn kvar av anmälningstiden till Ekrundan hos SMK Eksjö, anmälan stänger tisdag kväll klockan 18 - rallyt ingår i Smålands DM, Östergötlands DM och E-Cupen.
- Det finns gott om platser kvar, med gratis avanmälan tills den 17:e augusti behöver man inte oroa sig över kostnaden h...Publicerad: 2025-08-11 18:37:22
Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.
Sommaruppehållet är över och det är återigen dags för FIA ERC - European Rally Championship! Under veckan kommer Rally Barum i Tjeckien att köras. Nytt för tävlingen är att Torbjörn Carlberg intar högerstolen då Jørgen Eriksen väntar barn.
"Det känns skönt att ha en så pass duktig reservkartl...Publicerad: 2025-08-11 16:50:26
Eriksson & Andervang summerar utmanande Snapphanerally.
Robin Eriksson sammanfattar Snapphanerallyt bredvid Stig Andervang som var den näst sista deltävling i Rally SM för i år, denna tävling skulle komma och bli lite omställning mot tidigare. Stig åkt mycket nere i Tyskland och Holland nu med asfaltsetup och nu grusfjädring och nytt däckmärke som vi ald...Publicerad: 2025-08-11 11:09:36
Grupp H som ny klass ut i Europa - vill man det?
Ted Malm har under de sex år som han drivit Volvo Euro Cup blivit uppvaktad av olika förare, team, arrangörer och publik om jag inte skulle öppna upp en klass för de trimmade Volvo bilarna.
Var finns ni gr H team som vill vara med om det där lilla extra.
Efter jag varit och sett på Snapph...Publicerad: 2025-08-11 09:05:17
Reiersen bland de många Svenskarna till Norska Rally Grimstad.
Den 23:e augusti körs norska Rally Grimstad där KNA Aust-Agder står för arrangemanget, 10 specialsträckor på 75km helt på asfalt från Grimstad. Norska Mästerskapet och Volvo Euro Cup finns på plats i jakt på poäng.
Ordinarie anmälan stängde under lördagen men chansen att anmäla sig till förhöjd a...Publicerad: 2025-08-11 06:02:25
GK Door Team Sweden, Dennis & Sunniva vinner – ökar SM-ledningen.
GK Door Team Sweden fick uppleva både jubel och motgångar under helgens Snapphanerallyt i Hässleholm.
I den internationella 4WD-klassen bjöd Dennis Rådström och Sunniva Rudi på en nervkittlande uppvisning. Inför den avslutande powerstage var marginalen till Kalle Gustafsson endast 0,3 sekunder – ...Publicerad: 2025-08-10 19:16:21
|
| |