Calle Carlberg bjöd in att köra nya Opel Mokka GSE som föråkare till ADAC Opel e-Rally Cup´s final i samband med Central European Rally. Svensken med bred erfarenhet av dagens Opel Corsa-e fick nu chansen att vara med och utveckla den kommande cupbilen som ska forma nästa generation rallyjuniorer.
Carlberg är en i raden av rallyåkare som gått vägen via Opel Motorsports enhetsklasser där förstapriset är en Junior EM säsong nästkommande säsong. Enhetsklass med identiska bilar ger tätt mästerskap som sorterar ut talangerna under en säsong, samtidigt med eldrift kan man också nå en helt ny marknad med sponsorer.
Men hur gick då helgens körning med helt nya Mokka GSE?
- Allt gick helt enligt plan i Central European Rally, vi var där för att dels visa upp nya Mokkan men också för att köra tester inför nästa år, berättar Calle och mycket handlade om batterikylning.
- Då bilen har 280 hästkrafter är det en riktig utmaning att hålla nere temperaturen på cellerna. Den bilen som Opel använder som utvecklingsbil har inte rätt kylsystem ännu och därför tappade vi mycket kraft på de längre sträckorna. Däremot står det redan en bil i Paris hos Stellantis med rätt system där man har löst större delar av kylproblemen.
Ett äventyr för dig, samla mil och kontakter.
- Det är för mig, sjukt spännande, att tävla med en bil som inte är helt färdigutvecklad. Man kan vara med och påverka hur slutprodukten blir och jag tror vi kom med värdefulla idéer till nästa år. Bland annat har bromspedalen alltid varit stenhård på både Corsan och nu Mokkan. När jag tävlade fick jag använda båda fötterna för att få full bromseffekt. Detta tog man med sig och kommer att ändra till 2026.
Utvecklingen går fort, vad skiljer Corsa och Mokka?
Du som har ett par säsonger bakom dig i Corsan, som har år på nacken i en era med snabb utveckling, hur var prestandan i Mokka?
- Vi ska egentligen inte prata om prestandan jämfört med andra bilar ännu då allt inte är bestämt med effekt, vikt och annat. Men i helgen var vi snabbare än alla Rally-4 bilar i rallyt. Vi var till exempel 14 sekunder före dem på 12km långa Granit Und Wald men jag tror samtidigt att jag hade åkt snabbare i Rally 4:an, mestadels på grund av vikten. Jämfört med Corsa-e var vi långt före.
Vad skiljer tekniskt?
- Man har ett större batteri i Mokkan, egentligen bara 4kwh större men det behövs med tanke på att man har mer än dubbelt effekt. Tanken nästa år är att man ska ha ett nytt laddsystem som gör att bilarna kan laddas på fler ställen än på "huvudservice". Detta möjliggör att man kan köra mycket mer sträckor och förhoppningen är att man snart kan köra lika mycket som bensinbilarna i tävlingarna.
- I fjädringsväg känns bilarna väldigt lika varandra, de är väldigt stabila och enkla att köra. Det jag förvånas över med dessa elbilar är hur sjukt snabbt man får upp temperaturen i däcken. Med rally4-bilen måste jag värma långt innan sträckan och får aldrig upp temperaturen bak. I Mokkan räckte det med några hundra meter värmning innan däcken var varma både fram och bak. Detta såklart pågrund av vikten.
Bilen går fort så det räcker?
- Vi hade som snabbast 204km/h i topphastighet men även i dessa hastigheter var bilen enkel att kontrollera och kändes stabil. Man kommer däremot sänka topphastigheten till 2026 då FIA inte var jätteglada att vi åkte snabbare än WRC.
Vad vi erfar ska Mokka GSE ersätta dagens Opel Corsa-e i enhetscupen 2026.
- Tanken är att Mokkan kommer bli ny cupbil, man kommer i december planera ett förartest där intresserade förare får provköra bilen.
- Kalendern är inte helt klar, men två deltävlingar kommer gå i Tyskland och resten utspritt i Europa. Segerpriset kommer att kvarstå, en fabriksförarplats i Junior ERC 2027.
Opel vill se nya Svenska rallyungdomar i cupen!
För dig var cupen en språngbräda som tog dig vidare till EM och där du nu står som juniormästare ihop med Opel Motorsport, hur ser du på cupens framtid?
- Som jag ser det är detta helt klart bästa sättet för Svenska talanger att ta sig ut i Europa. Jag kan bara tala ur egen erfarenhet hur viktigt detta har varit för mig. Det finns inget annat bilmärke som jobbar på detta viset med unga talanger och om man har funderingar på hur detta funkar kan man gärna höra av sig till mig. Opel har alltid gillat svenska chaufförer och har bett mig scouta ut talanger från Sverige som skulle vara intresserade att köra nästa år.
Publicerad: 2025-10-22 08:55:19